2018 10 03 dzien jablka

28 września 2018r.uczniowie naszej szkoły obchodzili Święto Jabłka.  Celem akcji było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie w młodych ludziach nawyku zdrowego odżywiania. Dzięki pomocy sponsora – pana Piotra Rafińskiego i jego firmy „TAURUS” – wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy otrzymali pyszne i zdrowe jabłuszka.

Owoców jest wiele na świecie,
Ale najlepsze z nich jabłko przecież!
Takie czerwone, okrąglutkie,
Takie soczyste i kruchutkie.

Jako dodatek w sałatce smakuje
I kompot się z niego słodki gotuje.
Z ciasta i jabłek deser powstanie.
Zjeść na surowo go można na drugie śniadanie.

Pamiętaj też, że nie tylko jest smaczne,
Ale bogate w witaminy dla zdrowia znaczne.
I tyle radości dla podniebienia.
To wszystko przez jabłko – owoc – marzenia!

Na świecie istnieje ponad 8 tys. odmian jabłek, od takich, które mają wielkość ziarnka grochu po takie, które rozmiarem przypominają małą dynię. W Polsce uprawia się ok. 14 gatunków tych owoców. Jabłko, najpopularniejszy owoc, bogaty w witaminy i wartości odżywcze, ma również swoje święto obchodzone na całym świecie.