Turniej Maszyn WodnychW sobotę 23 marca Hubert Jadwiżyc, Kacper Burak oraz Kacper Pokuciński pod opieką nauczycielki fizyki reprezentowali szkołę podczas eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych. Eliminacje regionalne odbyły się w Zespole Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie, podczas których uczniowie mogli przetestować samodzielnie zbudowaną turbinę przetwarzającą energię wody na energię mechaniczną. Turbiny prawie 30 grup zgłoszonych przez zawodników do konkursu, rywalizowały w dwóch niezależnych kategoriach „Moc” i „Wydajność”. Zadaniem maszyn wykonanych przez uczniów było podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W Kategorii „Moc” wygrywał zespół, który wykonał zadanie w najkrótszym czasie, a w konkurencji „Wydajność” zwyciężyła drużyna, która zużyła najmniej wody. Po pierwszej serii pomiarów turbina uczniów z SP3 uzyskała w klasyfikacji czas nieco ponad 30 sekund. Po kilku drobnych modyfikacjach technicznych w „warsztacie ostatniej szansy” rozegrała się druga, ekscytująca runda konkursu, podczas której udało się znacznie poprawić wynik wykonania zadania. Pomimo wszelkich starań nie zdobyliśmy miejsca na podium, ale za to w dobrych nastrojach, zadowoleni z siebie i bogatsi w nowe doświadczenia wróciliśmy do domów.

M.K