2019 05 06 1maja

W środę, 1 maja br. pod nowogardzkim Pomnikiem Kombatantom RP, mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Święta Pracy. Tegoroczne obchody przypadają na 15 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego, wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Kombatantom RP złożyli: Zastępca Burmistrza Nowogardu - Krzysztof Kolibski, Sekretarz - Edyta Biernat oraz Kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych, delegacje szkół i przedszkoli z terenu miasta i gminy a także delegacje Sojuszu Lewicy Demokratycznej szczebla gminnego i wojewódzkiego z przewodniczącym Dariuszem Wieczorkiem.

W tegorocznych obchodach Święta Pracy w Nowogardzie wziął udział Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki. - Wszystkim bardzo dziękuję za obecność i kontynuowanie tej pięknej tradycji, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych w imię godności ludzi pracy - powiedział prof. Bogusław Liberadzki.
Przypomnijmy; Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone jest 1 maja, od 1890 roku jako upamiętnienie krwawego strajku robotników, podczas którego w starciach z policją wielu zginęło a niemal 70 zostało rannych. Przemęczeni wielogodzinną pracą robotnicy, domagali się między innymi ustanowienia 8 – godzinnego dnia pracy.
W większości krajów europejskich Święto Pracy obchodzone jest od 1890 roku. W Polsce jako Święto Państwowe, dzień 1 maja jest wolny od pracy od 1950 roku. Obchody tego święta rozpoczynają czas pikników, marszów majówkowych i świątecznego odpoczynku dla upamiętnienia Międzynarodowego Święta Pracy. W większości krajów europejskich, w dzień 1 maja jako tożsamy dla Święta Pracy obchodzony jest Euro May Day, a w Ameryce Północnej Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. (Urząd Miejski Nowogard).