2019 11 22 doradztwoW dniu 20 listopada 2019 roku uczniowie klasy 8 a Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wybrali się na niecodzienną wizytę do Piekarni - Ciastkarni Państwa Pędziszczak w Nowogardzie. Wizyta w piekarni pozwoliła na własne oczy zobaczyć, jak powstaje chleb. Serdecznie przywitał nas pan Waldemar Pędziszczak, który bardzo ciekawie omówił sposób wypieku chleba, pokazując cały proces produkcji.  Oprowadził młodzież po najważniejszych pomieszczeniach piekarni: cukierni, magazynie z mąką, pomieszczeniu, w którym wyrasta ciasto – garowni oraz miejscu z  ruchomymi regałami do przechowywania upieczonego już pieczywa. Uczniowie poznali produkty, które są potrzebne do wypieku chleba, różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. 

Ciekawość  wzbudziły ogromne dwa piece do wypiekania chleba. Bułkom nadaje kształt specjalna maszyna. Uformowane ciasto przekłada się na deskę, tzw. aparat i umieszcza  w nowoczesnym, elektrycznym piecu. Bułki piecze się ok. 20 min, a chleb ok. 40 min. Młodzież mogła spróbować zakwasu żytniego i pszennego, który dodany do mąki i wody zamienia je w pulchne ciasto na chleb i bułki. Niezwykłą atrakcją okazało się samodzielne przygotowanie bułeczek. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarza i uważnie śledzili etapy powstania pieczywa. Widzieli maszynę do krojenia chleba, która kroi bochenki na równiutkie kromki. Na koniec młodzież została poczęstowana przez właścicieli piekarni pączkami. Było bardzo interesująco i pachnąco! Zapewne nieraz zapach pysznego, świeżo upieczonego chleba przypomni uczniom o wizycie w piekarni.
Uczniowie klasy 8 a wraz z pedagogiem szkolnym składają serdeczne podziękowanie Państwu Pędziszczak za wspaniałą lekcję w piekarni, okazaną gościnność i miłą atmosferę.