zAstronomemZwiedzać można różne miejsca na ziemi, ale również można zwiedzać kosmos i to wcale nie wychodząc z domu. Taką podróż do gwiazd w piątek 26 lutego 2021 roku odbyli uczniowie klasy 4a. Przewodnikiem był absolwent SP nr 3 Nowogard, astronom pan Łukasz Tychoniec.
Pan Łukasz pomimo napiętego harmonogramu swoich prac badawczych oraz czasu na przygotowanie się od obrony pracy doktorskiej znalazł czas, aby będąc w Monachium poprowadzić naszą wycieczkę poprzez labirynt gwiazd, planet i czarnych dziur. Przybliżył młodym ludziom oblicza astronomii, czyli czym jest i do czego służy teleskop, co to jest molekuła, czy może być życie na innych planetach i dlaczego cyjanowodór na Ziemi jest niebezpieczny, a w kosmosie nie.
Opowiedział piękną bajkę o „Chmurce i gwiazdeczce” ( która powstała przy pomocy żony pana Łukasza), aby zobrazować jak powstają gwiazdy, oraz opowiadał o tym dlaczego niebo w Chile jest lepszym obiektem do badań niż nad Warszawą czy Nowogardem.
Uczniowie bardzo żywo i z wielkim zaciekawieniem słuchali, zadawali intrygujące pytania oraz drążyli przedstawione tematy.