lekcjaWiedzyJak funkcjonuje samorząd? Jak wygląda gabinet burmistrza? Jakie kompetencje ma Rada Miejska? Kto może uczestniczyć w sesji Rady Miejskiej? Jakie sprawy można załatwić w urzędzie gminy? Na te i inne pytania poznali odpowiedź uczniowie klasy 8 a i b, którzy w czwartek 19 maja, odwiedzili Urząd w ramach "żywej lekcji WoS".

Wiedza o społeczeństwie to przedmiot szkolny, który zaznajamia uczniów z podstawowymi zagadnieniami społeczeństwa obywatelskiego. Jednak co innego wiedza teoretyczna i podręcznikowe regułki, a co innego wizyta w urzędzie!

W sali obrad przywitali nas I i II Zastępca Burmistrza panowie Jarosław Hołubowski i Bogdan Jaroszewicz. Celem wizyty w Urzędzie było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania lokalnego samorządu oraz rolą i zadaniami jakie spełnia gmina.

 

Uczniowie mogli zasiąść w sali sesyjnej na miejscach radnych Rady Miejskiej, przeprowadzić obrady, po wcześniejszym wyborze Przewodniczącego Rady, wiceprzewodniczących jak i samego Burmistrza. Obrady były niezwykle burzliwe i dotyczyły spraw aktualnie nurtujących młodzież. Jednocześnie uczniowie mogli przekonać się jak niełatwą jest sztuka dyskusji, negocjacji i przekonania do własnych argumentów tudzież racji. Następnie pod opieką pana Bogdana Jaroszewicza zwiedzili urząd, odwiedzili sekretariat a kolejnym punktem wizyty były odwiedziny w gabinecie burmistrza pana Roberta Czapli.

Aby uczniowie miło wspominali i dobrze zapamiętali przekazane informacje, otrzymali pamiątkowe gadżety w postaci długopisów oraz przypinek z logo Gminy Nowogard.

Na zakończenie uczniowie z chęcią pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

(art. E.Bosiacka)