niedzwiedzNiezwykle miło nam poinformować, że Weronika Krusińska z klasy 7b zajęła I miejsce a Basia Grzelak, także z klasy 7b wyróżnienie, w międzynarodowym konkursie „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Patronami honorowymi konkursu byli:                                     

- Aileen Orr autorka książki „Niedźwiedź Wojtek Niezwykły żołnierz Armii Andersa”,

- Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu,

- Podkarpacki Kurator Oświaty.

 Współorganizatorami konkursu byli:

- Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli,

- Szkoła Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu,  

- Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Orląt Lwowskich w Rzeszowie,

- Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie kartki pocztowej lub komiksu, w polskiej wersji językowej, przedstawiającego epizod związany z niedźwiedziem Wojtkiem lub wydarzenia rozgrywające się na tle działań Wojska Polskiego na Wschodzie a następnie 2. Korpusu Polskiego w czasie II wojny światowej.

19 maja 2022 r. w sieci odbyło się uroczyste podsumowanie rywalizacji. Okolicznościowe laudacje wygłosili: Anna Maria Anders – Ambasador RP we Włoszech, córka gen. Andersa,  dr hab. Dariusz Iwaneczko – dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie,  Aileen Orr, dr Łukasz Lutostański – konsul generalny RP w Edynburgu oraz pani Izabela Wołczyńska – Wicedyrektor Szkoły Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu.

Okazuje się, że na konkurs nadesłano rekordową liczbę ponad 300. prac z Polski, Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Egiptu, Wlk. Brytanii, Niemiec, Włoch.

Weronika została zwyciężczynią w kategorii wiekowej 13-16 – komiks, który zachwycił jury. Basia, w tej samej kategorii wiekowej, wykonała pocztówkę, która otrzymała zaszczytne wyróżnienie i uznanie jury. Na ręce dziewczyn składamy ogromne gratulacje i życzenia kolejnych, tak fantastycznych sukcesów!

Link do podsumowania konkursu: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/rzeszow/konkursy-i-projekty/miedzynarodowy-konkurs-nie/164647,WYNIKI-II-edycji-Miedzynarodowego-Konkursu-Niedzwiedz-Wojtek-zolnierz-gen-Anders.html

(art. E.Bosiacka)