laka kwietnaZałożyliśmy ją na cześć naszych sprzymierzeńców i dobroczyńców, czyli pszczół i innych owadów zapylających kwiaty. Nie była to lekka praca. Grupa entuzjastów, uczniów klasy 8a i 8b, podjęła się przygotowania terenu. Jednak mimo ogromnego zapału i ciężkiej pracy z łopatami, sami nie daliśmy rady, aby przygotować zaplanowaną, odpowiednio dużą powierzchnię, ponad 60 metrów kwadratowych. Musieliśmy uciec się do wezwania pomocy osoby, dysponującej odpowiednim sprzętem mechanicznym. Nie tak łatwo było znaleźć kogoś, kto by poświęcił swój czas. Udało się jednak. Ogromne podziękowania dla firmy M-GARDEN, która pomogła nam nieodpłatnie. Właściciel firmy, pan Marcin Grygowski przygotował glebogryzarką podłoże, zasiał nasiona, położył obrzeże ogrodowe trawnikowe i postawił pleciony z leszczynowych gałęzi płotek. Teraz pozostało nam jedynie cierpliwie czekać na wzrost i pełen rozwój zasianych roślin, które będą cieszyć nasze oczy, a dla owadów będą śródmiejską enklawą, będącą źródłem pożywienia.
W skład wysianej mieszanki wchodzi ponad 20 gatunków, w tym 80% bylin o wysokiej wydajności miodowej i pyłkowej. Jeśli wszyscy o to zadbamy i nikt nie będzie
niszczył roślinności, mieszanka ta zapewni pożytek pszczołom i innym owadom na długie lata. Rośliny wchodzące w skład mieszanki to: ogórecznik lekarski, chaber bławatek, złocień właściwy, jeżówka purpurowa, żmijowiec grecki, żmijowiec babkowaty, żmijowiec zwyczajny, dziurawiec zwyczajny, hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, lubczyk, komonica, nostrzyk biały, nostrzyk lekarski, kocimiętka właściwa, lebiodka pospolita, mak polny, facelia błękitna, szałwia lekarska, tymianek i koniczyna biała. Na zakup nasion, obrzeża i elementów ogrodzenia wydaliśmy 581,98 zł z 1061,53 zł zebranych na kiermaszu ciast, który odbył się w naszej szkole 20 maja 2022 roku z okazji Światowego Dnia Pszczół.

art. p. Agnieszka Grygowska