POLSKA - SERBIA
03-12 października 2009 r.

Trasa przejazdu
NIEMCY (obwodnica Berlin) - CZECHY (Praga) – SŁOWACJA (Bratysława) - WĘGRY (Budapest) - SERBIA (Belgrad)

Liczba uczestników
13 uczniów
Michał Andrysiak ,Laura Andrysiak, Alicja Łachmanowicz, Aleksandra Olejnik, Joanna Świstak, Mieszko Gołąb, Jakub Kazuba, Paulina Skubała, Julia Szmyt, Wiktoria Kiryk, Szymon Drążewski- akustyk
2 opiekunów
Piotr Kazuba , Aneta Drążewska

Zwiedzane miejsca
Równa Góra, Owczar Banie, rzeka Morawa, Warniaczka Bania-wody termalne, Gornji Milanovac

Opis Wizyty

Na początku października po raz pierwszy reprezentacja naszej szkoły a po raz drugi NDK była z wizytą w Serbii w Pranianach – gmina Gornji Milanovac. Wymiana młodzieży z naszego miasta odbywa się dzięki podpisanych umów między gminami Nowogard i Gornji Milanowac i Szkołami SP nr 3 i Szkołą w Pranianach .Serbowie natomiast przyjeżdżają do naszego miasta w trakcie trwania Warsztatowych Spotkań Artystycznych odbywających się w ramach festiwalu Lato z Muzami.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z Teatrzyku pod Chmurką oraz uczennice z koła plastycznego. Nowogardzki Dom Kultury reprezentowali uczestnicy: koła plastycznego oraz kół tanecznych Flesz i Flesz Dance.

Droga do Serbii jest długa i dość uciążliwa, jechaliśmy tam ponad 24 godz. Jednak po drodze zaliczyliśmy w ramach zwiedzania europy kilka państw unijnych : Niemcy , Czechy Słowacja ,Węgry i Serbska granica gdzie celnicy sprawdzili nasze paszporty. Serbowie przygotowali nam bardzo ciepłe powitanie. Mieszkaliśmy w ośrodku wczasowym w Kostunici (cudownie położonym w górach )codziennie dojeżdżaliśmy do Pranian na warsztaty lalkarskie, warsztaty tańca serbskiego, wokalne oraz malowania na szkle i jedwabiu Tak, więc każdego dnia do obiadu ciężko pracowaliśmy na warsztatach, a popołudniami zwiedzaliśmy i oglądaliśmy piękne krajobrazy, miejsca i zakątki Serbii . Byliśmy na Równej Górze – jej szczyt jest zupełnie płaski. Wielką atrakcją okazał się sam dojazd do tej góry, prowadził bardzo wąskimi górskimi serpentynami. Kolejnym razem zobaczyliśmy cudowny zakątek Serbii zwany „Sercem Serbii"- Owczar Banie gdzie płynęliśmy tratwą po Morawie i dopłynęliśmy do jednego z najstarszych manastyrów (klasztor prawosławny), zwiedziliśmy go i poznaliśmy jego historię. Na koniec odprężyliśmy się na krytym basenie z wodami termalnymi. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy jednen z najstarszych monastyrów w Serbii a następnie uzdrowisko Warniaczka Bania, gdzie znajdują się wody pitne zawierające siarkę (podobno świetne na układ trawienny). Poza tym uczestniczyliśmy w kilku oficjalnych uroczystościach zorganizowanych szkołach i przedszkolu. Największy problem dla nas stanowiło oczywiście jedzenie, jest ono bardzo charakterystyczne i jak dla nas trochę za tłuste, ale i z tym sobie poradziliśmy wg zasady „Polak potrafi". Najważniejsze jednak ,że towarzyszyła nam piękna pogoda (ok. 30 stopni) i cudowne, niesamowite wręcz widoki które wprawiały nas w świetny nastrój. Oczywiście na wyjazd nasze grupy z Trójki i NDK przygotowały wspólnie program artystyczny, który pokazaliśmy w domach kultury w Gornji Milanovcu i w Pranianach. Podsumowując było fantastycznie !!! Oby ta współpraca trwała jak najdłużej bo warto dobrze pracować a w nagrodę zwiedzać zakątki i piękne miejsca w gorącej Serbii ! Dziękujemy Panu Burmistrzowi i Radzie Miejskiej za pomoc w zoorganizowaniu naszej wycieczki.

Owczar Bania –Serce Serbii , spływ po rzece Morawa

serbia2wizyta 01