POLSKA - SERBIA
02-10 października 2010 r.

Trasa przejazdu
NIEMCY (obwodnica Berlin) - CZECHY (Praga)  – SŁOWACJA (Bratysława) - WĘGRY (Budapest) - SERBIA(Belgrad)

Liczba uczestników
8 uczniów
Wiktoria Kiryk, Aleksandra Biniecka, Julia Szmyt, Anna Hebda, Bartłomiej Bielski, Michał Tębłowski, Jakub Kazuba, Mieszko Gołąb
2 opiekunów
Jacek Cieślak, Katarzyna Kazuba

Zwiedzane miejsca
Owczar Banie, Ćaćak, Gornji Milanovac, Belgrad

Opis wizyty

Na początku października po raz drugi reprezentacja naszej szkoły a po raz trzeci NDK była z wizytą w Serbii w Pranianach – gmina Gornji Milanovac. Wymiana młodzieży z naszego miasta odbyła się dzięki podpisaniu umowy pomiędzy gminami Nowogard i Gornji Milanovac i szkołami : SP nr 3 i szkołą w Uranianach. Serbowie natomiast przyjeżdżają do naszego miasta w trakcie trwania warsztatowych spotkań artystycznych odbywających się w rammach festiwalu „Lato z muzami " w NDK.
Droga do Serbii jest długa i dość uciążliwa, jechaliśmy ponad 20 godzin. Jednak po drodze przejeżdżaliśmy przez kilka państw i stolic europejskich.
Serbowie przygotowali nam bardzo ciepłe powitanie. Mieszkaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym w Selo Leusici u pana Slobodana Jevtovica na szczycie góry. Byliśmy z wizytą w dwóch zaprzyjaźnionych szkołach, gdzie przedstawiliśmy krótki program artystycznyi rozegraliśmy meczae siatkówki. Kolejnym razem zobaczyliśmy Owczar Banie.Na koniec mogliśmy odprężyć się na krytym basenie z wodami termalnymi. Kolejnego dnia mieliśmy wycieczkę do Cacka. Z okazji 152 –lecia szkoły w Pranianach grupy z Trójki i NDK przygotowały wspólnie program artystyczny, który zaprezentowaliśmy w domu kultury w Pranianach.Wracając do Polski zatrzymaliśmy się i zwiedzaliśmy stolicę Serbii Belgrad. Podsumowując –było fantastycznie . Dziękujemy Panu Burmistrzowi i Radzie Miejskiej za pomoc w organizowaniu naszej wycieczki.

Belgrad – stolica Serbii

serbia3wizyta 01