Wymiana młodzieży - Polska - Serbia

Trasa przejazdu
POLSKA, CZECHY, SŁOWACJA, WĘGRY, SERBIA

Liczba uczestników
15 uczniów. Dawid Oraczyński, Adrianna Ozimek, Weronika Mańka, Amanda    Puszcz, Natalia Waterman, Karolina Dolega, Natalia Kosmalska, Maja    Machocka, Daria Solarska, Maciej Maziarz, Aleksandra Wichurska, Weronika Hofses, Wiktoria Rak, Dominika Miłek, Kacper Burak  FOTO >>>

3 opiekunów
Anna Pawlik–Burak, Bogumiła Olejnik, Justyna Kosmalska

Zwiedzane miejsca
Raczak Bania,  Ćaćak, Gornji Milanovac, Belgrad

Opis wizyty
Już po raz piąty uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, młodzież Nowogardzkiego Domu Kultury oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miejskiej w dniach 14 - 21. V. 2012 odwiedzili serbską szkołę w Praniani. Tam mieli możliwość uczestniczenia w 12 warsztatach, na których poznawali serbską kulturę, historię, taniec i tradycyjne serbskie potrawy. Ogromną popularnością cieszyły się przede wszystkim warsztaty tkackie, na których tkano na krosnach, sztuka ta choć trudna wzbudzała wiele zainteresowania. Wielu uczestników wymiany brało udział również w warsztatach zdrowej żywności, podczas których gotowano i smakowano prawdziwych serbskich przysmaków takich jak: musaka, gibanica pieczonych bezpośrednio na palenisku. Jeden z uczestników miał możliwość zwiedzania serbskiej telewizji, w której brał udział w teleturnieju. W tym roku po raz pierwszy warsztaty w Serbii organizowane były pod patronatem UNESCO, dzięki czemu polska młodzież mogła poznać kolegów i koleżanki z Macedonii i Słowenii.
W ramach współpracy miast przedstawiciele Rady Miasta i Urzędu Miejskiego wraz z przedstawicielami SP 3 i NDK udali się na oficjalną wizytę do burmistrza Gornego Milanovca, z którym wymienili się doświadczeniami i nadzieją na dalszą owocną współpracę.
Podczas wizyty odwiedziliśmy również zaprzyjaźnioną szkołę w Ivanicy oraz serbskie uzdrowisko w Raczka Baniu. Uczestnicy brali również udział w spartakiadzie sportowej integrując się z innymi uczestnikami warsztatów, jak również zwiedzali nową rozlewnie wody mineralnej.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy piękną serbską stolicę - Belgrad, który na wszystkich wywarł ogromne wrażenie, zwłaszcza zoo, w którym podziwiać było można przepiękne gatunki różnego rodzaju ptactwa oraz innych egzotycznych zwierząt.
Dyrekcja, nauczyciele i serbscy uczniowie przyjęli naszą grupę w bardzo serdeczny i przyjazny sposób, nawiązały się nowe przyjaźnie i sympatie, wrażenia jakie robią na uczestnikach serbskie krajobrazy są bezcenne, a doświadczenia zdobywane podczas uczestniczenia w serbskich warsztatach są cennym doświadczeniem życiowym. Z niecierpliwością czekamy na naszych serbskich przyjaciół, którzy odwiedzą nas już 5 lipca podczas "Lata z muzami". Życzymy im równie ciekawych doświadczeń.