2018 05 08 3maja

3 maja br., w południe, złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Kombatantom RP na Placu Wolności rozpoczęto uroczyste obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To ważne dla Polaków wydarzenie historyczne, jakim było przyjęcie 3 maja 1791 roku, pierwszej w Europie ustawy regulującej prawa  i obowiązki obywateli oraz organizację władz, obchodzone jest uroczyście w całym kraju. 

W oficjalnej uroczystości w pobliżu nowogardzkiego Ratusza udział wzięli mieszkańcy oraz m.in. przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i szkół. Wiązanki kwiatów składały delegacje: władz Gminy Nowogard z burmistrzem Robertem Czaplą, powiatu goleniowskiego, radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Rady Miejskiej w Nowogardzie, Celowego Związku Gmin R-XXI, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu III Wieku, Emerytów Policji, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Stowarzyszenia „Jutrzenka” z Długołęki, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Szkół Podstawowych Nr 1, Nr 2, Nr 3 oraz szkół w Strzelewie, Żabowie, Błotnie, Długołęce, Wierzbięcinie i Orzechowie. 

Po złożeniu kwiatów, podziękowania dla pocztów sztandarowych oraz zebranych mieszkańców Gminy Nowogard wygłosił zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski. Okolicznościowy odczyt z rysem historycznym dotyczącym Konstytucji 3 Maja, wygłosili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, Agata Salamon i Mikołaj Wąsik (info : Gmina Nowogard)