2018 05 11 historia

10 maja 2018 roku, klasy VII A i B miały ogromną przyjemność gościć prezes Związku Sybiraków w Nowogardzie, panią Franciszkę Kobylińską. Spotkanie miało charakter "żywej lekcji historii". Celem spotkania było uczczenie pamięci ofiar Katynia oraz zapoznanie uczniów z doświadczeniami i wspomnieniami Sybiraków i ich rodzin.


Była to niezwykle ciekawa i dokładna opowieść o przeżyciach z czasów zsyłki na Sybir. Pani Franciszka wspominała jak jej  rodzinę załadowano do wagonu towarowego i w nieludzkich warunkach wieziono wiele tygodni w głąb Związku Radzieckiego. Opowiadała o ciężkim życiu na mroźnej Syberii,  mieszkaniu  w barakach i dokuczającym braku jedzenia, strachu i niepewności jutra. Szczęściem była możliwość uczęszczania do szkoły, gdyż to  pozwalało zdobyć  lepszą pracę.

Uczniowie mogli zapoznać się z pamiątkami i dokumentami  Sybiraczki, aby lepiej zobrazować przeżycia zesłańców, uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia najbliższych, dokumenty, listy, pamiętniki, które przywiozła z zesłania. Następnie wysłuchali w skupieniu "Hymn Sybiraków”. Ten moment wprowadził wszystkich w poważny nastrój.

Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wspomnień. Spotkania tego typu są zawsze bardzo cenne, ponieważ o wiele łatwiej i ciekawiej jest uczyć się historii od osób, które bezpośrednio brały w niej udział, niż tylko słuchając wykładu w szkole. Dlatego jesteśmy wdzięczni pani Kobylińskiej, że zechciała podzielić się z nami swoją wiedzą i często bolesnymi wspomnieniami, które wielokrotnie wywoływały ogromne wzruszenie oraz łzy żalu, bólu oraz goryczy tamtych przeżyć.

Dziś trudno zrozumieć cele polityczne okupanta sowieckiego skazującego około 340 tysięcy naszych rodaków na zesłanie w czterech masowych deportacjach przeprowadzonych w latach 1940 – 1941. Nie wolno zapomnieć o cierpieniach tych, którzy wrócili, jak i o tych, którzy na zawsze zasnęli na „nieludzkiej ziemi”.

Takie spotkania, chociaż w małym stopniu przyczynią się do kształtowania w uczniach patriotyzmu, stają się swoistą żywą i piękną lekcją historii, która na długo pozostanie w naszych sercach.