dzień ziemi„ W kierunku natury ”

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy na całym świecie 22 kwietnia. Miliony ludzi przygotowuje wówczas przeróżne imprezy promujące zachowania proekologiczne, począwszy od akcji sadzenia drzew i sprzątania śmieci, poprzez wykłady i warsztaty związane z ochroną środowiska, aż po festyny i koncerty.

Nasza szkoła co roku bierze czynny udział w obchodach tego dnia. Wydarzenia i działania, które przygotowuje, zależne są od tego co jest tematem naczelnym i ważnym w dany roku kalendarzowym dla naszej „ Matki Ziemi”.

Tegorocznym obchodom Dnia Ziemi w Polsce przyświeca hasło „W kierunku natury”. Klasa 6 b połączyła ten dzień z prezentowanym na lekcji wychowawczej projektem, dotyczącym chorób cywilizacyjnych- jednym z największych problemów nurtujących współczesny świat.

Uczniowie w grupach prezentowali wybraną przez siebie chorobę cywilizacyjną, np. nowotwór, cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, alergia, AIDS, itp., które są rezultatem intensywnego rozwoju przemysłu, degradacji środowiska oraz specyficznego trybu życia. Zanieczyszczenie środowiska przyczynia się też do rozwoju chorób układu nerwowego i schorzeń psychicznych - wzrostu agresji, nerwic, depresji.

Oprócz podstawowych objawów oraz sposobu leczenia chorób cywilizacyjnych, mieliśmy okazję podyskutować o tym, że aby ich uniknąć należy przede wszystkim prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, uprawiać sporty, zdrowo się odżywiać, unikać stresów, no i oczywiście starać się zmniejszać zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, które nas otaczają.