W tym roku odbyła się już XXIII edycja konkursu, którego głównym celem jest spojrzenie na przyszłość naszej planety poprzez pryzmat procesów, które kształtowały jej środowisko w przeszłości, a także przez działalność człowieka.
Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach: plastycznej - dla uczniów klas 4-6 oraz wiedzy geologicznej dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych.
Część plastyczna nie należała w tym roku do prostych- polegała bowiem na przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej, przedstawiającej energię ukrytą w skałach, jej wykorzystanie, jej przejawy i oddziaływanie na skorupę ziemską, środowisko, a także nas samych. Są to treści, których uczniowie klas 4-6 w pełni jeszcze nie zgłębili.
W części teoretycznej z kolei uczniowie mieli za zadanie przygotować pracę pisemną na jeden z wybranych tematów:
Temat 1 - Jak rozświetlić mrok – odkrycia i wynalazki szejka z Galicji.
Temat 2 - Na początku było morze.... czyli o tym, jak powstały złoża węglowodorów.
Temat 3 - Energetyczna Ziemia.
Uczniowie pisząc pracę musieli wykazać się nie tylko zdolnością pozyskiwania encyklopedycznych wiadomości zdobywanych z rożnych źródeł, ale także przedstawić interpretacje tych wiadomości oraz własne opinie, a także wykazać się zmysłem obserwacji zjawisk przyrodniczych! Ponad to musieli być bardzo ostrożni i uważni, gdyż prace, których program antyplagiatowy wykryłby więcej niż 40 % tekstu zapożyczonego bez wskazania źródła (bez cytowania) zostałyby odrzucone i nie brałyby udziału w konkursie.
Z naszej szkoły wysłanych zostało 18 prac plastycznych oraz 9 teoretycznych. Kilku uczniów zachwyciło komisję oceniającą swoją kreatywnością oraz oryginalnością, dzięki czemu zajęli zaszczytne wysokie noty.
W części plastycznej:
- 3 miejsce- Julia Owczarek- klasa 5a
Wyróżnienie- Kawa Agata- klasa 4b
Wyróżnienie- Maja Krystkiewicz- klasa 4a
Nagroda Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim- Oliwia Szach- klasa 4c
Nagroda Geologa Powiatowego pani Haliny Bednarek- Linda Stelmaszak- klasa 5b
W części teoretycznej- pisemnej Borys Kokoszka z klasy 7b, który opisał odkrycia i wynalazki szejka z Galicji, otrzymał specjalne wyróżnienie- Nagrodę Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Gratulujemy!!!
(art. A. Białczak)