POLSKA - SERBIA
10-18 października 2011 r.

Trasa przejazdu
NIEMCY (obwodnica Berlin) - CZECHY (Praga) – SŁOWACJA (Bratysława) - WĘGRY (Budapest) - SERBIA (Belgrad)

Liczba uczestników
15 uczniów
Kazuba Jakub, Paradziński Dawid, Pawlak Nikodem, Białczak Jakub, Gurgul Piotr, Gwiazdowski Kuba,Sobczyk Maksym, Kosmalska Natalia, Perek Paulina, Watermann Natalia, Gmachowska Iga, Rak Wiktoria, ZaprzałaAleksandra, Margas Dawid, Konior Hanna
3 opiekunów
Piotr Kazuba, Agnieszka Białczak, Dorota Gwizdała-Gurgul

Zwiedzane miejsca
Owczar Banie, Ćaćak, Gornji Milanovac, Belgrad

Opis wizyty

W dniach 10-18.10.2011 października po raz trzeci reprezentacja naszej szkoły, a po raz czwarty NDK była z wizytą w Serbii w Pranianach– gmina Gornji Milanowac. Wymiana młodzieży z naszego miasta odbyła się dzięki podpisaniu umowy pomiędzy gminami Nowogard a Gornji Milanowac i szkołami: SP nr 3 i Szkołą w Pranianach.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice z koła plastycznego, sportowgo a także uczniowie, którzy osiągnęli wybitne wyniki w nauce.
Nowogardzki Dom kultury reprezentowali wokalistki oraz dzieci z grup plastycznych i tanecznych.
Droga do Serbii jest długa i dość uciążliwa, jechaliśmy ponad 20 godzin. Jednak po drodze przejeżdżaliśmy przez kilka państw unijnych: Niemcy, Czechy, Słowacja i Węgry. Na granicy Węgiersko-Serbskiej celnicy sprawdzali nasze paszporty.
Serbowie przygotowali nam bardzo ciepłe powitanie. Mieszkaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym w Kostunici, oddalonym 10 km. od szkoły w Pranianach, skąd codziennie dojeżdżaliśmy na warsztaty lalkarskie, warsztaty folklorystyczne i wokalne, warsztaty malowania na szkle i jedwabiu oraz matematyczno-szachowe.
Byliśmy z wizytą w dwóch zaprzyjaźnionych szkołach, gdzie przedstawiliśmy krótki program artystyczny. Kolejnym razem zobaczyliśmy cudowny zakątek Serbii zwany „sercem Serbii" – Owczar Bani, gdzie uczestniczyliśmy w spływie tratwą po Morawie . Na koniec mogliśmy odprężyć się na krytym basenie z wodami termalnymi. Kolejnego dnia mieliśmy wycieczkę do Cacka – 80 tysięcznego miasta oddalonego o 50 km od Praniani, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki.
Z okazji 153 – lecia szkoły w Pranianach grupy z Trójki i NDK przygotowały wspólnie program artystyczny, który zaprezentowaliśmy w Domu Kultury w Pranianach.
Wracając do Polski zatrzymaliśmy się w stolicy Serbii – Belgradzie, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić muzeum wojska i militariów, a także starą część Belgradu ze wspaniałymi deptakami i zabytkami. W tym roku w warsztatach uczestniczyły także dzieci z Macedonii i Słowenii.
Podsumowując – było fantastycznie!!! Oby ta współpraca trwała jak najdłużej, bo warto pracować a w nagrodę zwiedzać zakątki i piękne miejsca w Serbii.

BELGRAD

2011.10.18 Serbia
2011.10.18 Serbia