20250917 16124617 września 2025 roku, na cmentarzu komunalnym w Nowogardzie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Sybiraka. Wydarzenie to, jak co roku, zgromadziło mieszkańców miasta, uczniów oraz członków Związku Sybiraków, by wspólnie uczcić pamięć Polaków, którzy zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Sybiraków.



– Koniecznym jest, aby i z tamtych dawnych lat, o ofiarach Sybiru przypomnieć, bowiem ich walka i ofiara życia za naszą wolność również miała wpływ.

W uroczystości uczestniczył burmistrz Nowogardu Michał Wiatr. W swoim wystąpieniu burmistrz dziękował organizatorom za pielęgnowanie pamięci historycznej, a następnie złożył wieniec pod pomnikiem Sybiraków.

Podczas obchodów obecni byli także uczniowie nowogardzkich szkół, którzy przygotowali program artystyczny. Recytowane wiersze i wspomnienia stworzyły atmosferę zadumy i wzruszenia. Poczty sztandarowe wraz z nauczycielami oddali hołd zesłańcom, podkreślając rolę młodego pokolenia w przekazywaniu pamięci historycznej.

Obok władz samorządowych i Sybiraków, w uroczystości uczestniczyli również mieszkańcy miasta, wolontariusze, a także księża proboszczowie Grzegorz Legutko i Grzegorz Gruszka. Wspólnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku Sybiraków, oddając cześć zarówno tym, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi”, jak i tym, którzy powrócili z zesłania i osiedlili się na Ziemi Nowogardzkiej.

Obchody Dnia Sybiraka przypadają w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku. W tym roku mija 86 lat od tamtych tragicznych wydarzeń, które zapoczątkowały dramatyczne losy setek tysięcy Polaków deportowanych w głąb ZSRR. Szacuje się, że prawie 2 miliony osób zostało siłą wywiezionych na Sybir, do Kazachstanu czy na Ural, gdzie wielu zmarło z głodu, chorób i wycieńczenia.

Dzień Sybiraka to nie tylko hołd dla ofiar represji sowieckiego reżimu, ale również przypomnienie o sile i niezłomności ducha narodu polskiego. To lekcja historii dla młodego pokolenia i zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o tych, którzy cierpieli i ginęli z dala od ojczyzny.

Tegoroczne obchody w Nowogardzie po raz kolejny udowodniły, że pamięć o Sybirakach jest wciąż żywa i pielęgnowana przez mieszkańców. Jak podkreślali organizatorzy – dopóki pamiętamy, dopóty ofiary zesłań nie zostaną zapomniane.

 

art.UM Nowogard