logo szachy

SPOTKANIA SZACHOWE
CZWARTEK - godzina 1430
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

LINKI SZACHOWE

http://szachydzieciom.pl/

https://lichess.org/learn#/

https://lichess.org/training

https://www.chess.com/pl

 

REGULAMIN VII  TURNIEJU SZACHOWEGO O PUCHAR DYREKTORA
SZKOŁY  PODSTAWOWEJ nr 3 w NOWOGARDZIE >>>tutaj

REGULAMIN VII  TURNIEJU SZACHOWEGO O PUCHAR DYREKTORA
SZKOŁY  PODSTAWOWEJ nr 3 w NOWOGARDZIE >>>PDF

 

SZACHY W SZKOLE - KOŁO SZACHOWE

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nauka gry w szachy trafiła do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i obowiązuje od  1 września 2017 r. Głównym celem tej decyzji ma być zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów.

W naszej szkole już od roku szkolnego 2016/2017 odbywały się zajęcia koła szachowego. Zakupione zostały nowe szachownice, figury, zegary szachowe i tablica demonstracyjna. Opiekun szkolnego koła szachowego ukończył kurs e-learningowy przygotowujący do tego specyficznego zadania. Obecnie spotkania szachowe odbywają się w świetlicy szkolnej. Wszystkich chętnych zapraszamy do niezwykłej przygody z królewską grą.

Bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Gra w szachy kształci ważne cechy osobowości, uczy determinacji, motywacji i sportowego zachowania.

Szachy wzbudzają poczucie obiektywizmu, uczą tolerancji, wyrozumiałości, ambicji, radzenia sobie z porażkami, działania i podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych, co pomaga w osiągnięciu sukcesu. Uczą także odporności psychicznej i opanowania. Przysłowiowy spokój szachisty to panowanie nad własnymi emocjami.  Szachiści szybciej się uczą, zdobywając lepsze oceny, nie tylko w naukach ścisłych.

Miejmy nadzieję, że dzieci przeniosą modę na szachy do swoich domów i staną się one dobrą alternatywą na wykorzystanie czasu wolnego.

 

  WYDARZENIA SZACHOWE
majowka2023 MAJÓWKA 2023 - 2 maja 2023 r. na Placu Szarych Szeregów w Nowogardzie, miała miejsce „Majówka na sportowo”.

Najliczniej reprezentowaną grupą zawodników byli szachiści - do walki o puchar Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli zgłosiło się 10 zawodników, w różnych grupach wiekowych.

MiedzySzkolTurniej szachy MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY NOWOGARD -

Dnia 24 stycznia 2023 r. dziewiętnastu szachistów z pięciu szkół przystąpiło do sportowej rywalizacji w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym Szkół Podstawowych Gminy Nowogard. Turniej był rozgrywany systemem szwajcarskim w ciągu 5 rund. Do kojarzenia przeciwników wykorzystany został program komputerowy OSwiss – manager turniejów. Każdy uczestnik miał na rozegranie jednej partii do 10 minut.

Zwycięzcą turnieju został Filip Józefowicz SP nr 3 Nowogard. Drugie miejsce zajął Konrad Juszkiewicz SP nr 1 Nowogard. Trzeci był Sebastian Plichta SP nr 3 Nowogard.  Puchary wręczył ich fundator - Przewodniczący Miejsko-Gminnego Zrzeszenia LZS Nowogard p. Jan Tandecki.   ZDJĘCIA >>>

15memorial XV Memoriał Janusza Kaweckiego - W sobotę 10 września br. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Nowogardzie odbył się turniej szachowy: XV Memoriał Janusza Kaweckiego. To jedyne wydarzenie szachowe w naszym mieście w ciągu całego roku o charakterze otwartym. Przyjechali szachiści z Choszczna, Gorzowa, Gryfic, Konina, Koszalina, Szczecina. W turnieju wzięli także udział nowogardzcy szachiści a wśród nich uczniowie naszej szkoły: Borys Kokoszka, Sebastian Plichta, Antoni Sienkowski i Lena Żołna. Udział w memoriale był okazją zmierzenia się z dorosłymi szachistami i zdobycia cennych doświadczeń. 
VI TurniejPucharDyrektoraSP3

VI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP3 2022 - Dnia 27 maja 2022 r. osiemnastu szachistów z naszej szkoły przystąpiło do sportowej rywalizacji w VI Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora naszej szkoły. Turniej był rozgrywany systemem szwajcarskim w ciągu 7 rund. Do kojarzenia przeciwników wykorzystany został program komputerowy OSwiss – manager turniejów. Każdy uczestnik miał na rozegranie jednej partii do 10 minut. Zwycięzcą turnieju i zdobywcą pucharu został Sebastian Plichta – kl. 7c. Drugie miejsce zajął Jakub Grygowski – kl. 5b natomiast trzeci był Tomasz Grygowski – kl. 8b.

I TurniejPucharDyrLO  I Wojewódzki Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora XVI LO - Dnia 11 kwietnia 2022 r. w XVI LO w Szczecinie odbył się I Wojewódzki Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora XVI LO. Na turniej przybyło 26 reprezentantów klas 7 i 8 ze Szczecina i województwa. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim. Występ naszych uczniów należy uznać za bardzo udany, gdyż zajęli w klasyfikacji końcowej wysokie miejsca: Sebastian Plichta -czwarte a Tomasz Grygowski -piąte. 
 14memorial  XIV Memoriał Janusza Kaweckiego - W dniu 4 września br. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Nowogardzie odbył się turniej szachowy: XIV Memoriał Janusza Kaweckiego. To cykliczne wydarzenie gromadzi szachistów z naszego regionu, którzy posiadają ranking FIDE ok. 2000. W turnieju wzięli udział także uczniowie naszej szkoły: Jakub Grygowski, Tomasz Grygowski i Borys Kokoszka.
 V TurniejPucharDyrektoraSP3 V Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP3 2021 - W dniu 28 maja 2021 r. odbył się Piąty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP nr 3 w Nowogardzie. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników turniej przeprowadzony został przez internet.

O klasyfikacji końcowej na podium zadecydowały wyniki ostatniej rundy:

I miejsce – Tomasz Grygowski - kl. 7, II miejsce – Kacper Danicki - kl. 8, III miejsce – Filip Józefowicz - kl. 5

 IV TurniejPucharDyrektoraSP3 IV Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP3 2020 - Klasyfikacja końcowa na podium przedstawia się następująco:
I - Hubert Plichta - kl. 8, II - Jakub Grygowski - kl. 3, III - Tomasz Grygowski - kl. 6. Z powodu pandemii uczniowie grali ze sobą przez internet. Partie szachowe rozgrywane były na platformie chess.com systemem szwajcarskim. 
III TurniejPucharDyrektoraSP3 III Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP3 2019 - Najlepszym szachistą w szkole okazał się Filip Józefowicz z klasy III. Zdobywając Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie Filip powtórzył sukces sprzed roku. 
 18 11 2018memorial XI Memoriał Janusza Kaweckiego - W kategorii juniorów Tomasz Grygowski zajął czwarte miejsce.
finał turnieju z napisem II Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP3 2018 - Podczas obchodów Święta Szkoły miało miejsce zakończenie II Turnieju Szachowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie. Rozgrywki były przeprowadzone w systemie „każdy z każdym”. Zdobywca pucharu - Filip Józefowicz z klasy II. Drugie miejsce zajął Kacper Danicki z klasy V, a miejsce trzecie - Tomasz Grygowski z kl. IV.
I TurniejPucharDyrektoraSP3 I Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP3 2017 - Podczas obchodów Święta Szkoły 2 czerwca 2017 r. zorganizowany został Pierwszy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie. Zdobywca pucharu - Marek Szczepankowski, II miejsce Nikodem Kacprzak, III miejsce - Tomasz Grygowski.
2maja2017 MAJÓWKA 2017 - W Otwartym Turnieju Szachowym o puchar Burmistrza Nowogardu. Kacper Danicki - I miejsce w kategorii juniorów.